Serie A, etapa a 3-a. Ho visto Quagliarella

Dacă e marți, e Serie A. Puterea obișnuinței, deși italienii s-au grăbit și au început etapa vineri și au terminat-o dumincă. Deh, trebuie să-i ofere lui Mancini toate condițiile, că începe treaba serioasă. Nu mai e ca până acum, cu 30 de jucători utulizați în 3 meciuri de pregătire. Dar, cum până la primul meci pe bune al lui Mancio mai e puțin, să vedem ce s-a mai întâmplat important în Serie A.

Milan – Roma 2-1

Roma a fost ridicolă în prima repriză de pe San Siro. Di Francesco a fost atât de zdruncinat de ceea ce s-a jucat în prima repriză cu rezervele atalantei, încât s-a gândit că ar fi bine să schimbe ceva. Și a schimbat nu numai jucătorii, ci și sistemul. Rezultatul? Doar un gol la pauză, în contul rossonerilor. Probabil că lui Gattuso nu-i venea să creadă că ai lui s-au metamorfozat după eșecul de pe San Paolo.

Oricum, metamorfoza a ținut până la pauză, când lui Di Francesco i-a venit mintea la cap și a renunțat la sistemul cu 3 fundași centrali. S-a jucat mult mai echilibrat și a egalat Fazio, nesperat de liber în careu. Nu cu capul, ci cu piciorul, ceea ce e remarcabil. A dat și gol Higuain, dar a fost în offside ca Icardi, în derby. A marcat și Nzonzi, dar după ce și-a potrivit mingea cu ambele mâini, așa că am ajuns în prelungiri.

Higuain, pasă a la Kaka, finalizare Cutrone, a la Shevchenko. De ce Kaka și Shevchenko? Pentru că de pe vremea lor nu mai câștigase Milan în prelungiri, cu una dintre ”big”. Mai exact, din 2006.

Și mai e una bună, de la meciul ăsta. Roma e egala lui Crotone. Aceeași statistică, aceeași diferență de scor. Stați liniștiți, Roma nu va retrograda. 🙂

Bologna – Inter 0-3

După Milan, a venit rândul Interului. Meci greu, pe Dall‘Ara. De ce greu? Pentru că goluri se marchează târziu, mai ales după minutul 60. Știți cine e ultimul jucător al nerazzurrilor, care a marcat în prima repriză la Bologna? O să râdeți. Ranocchia, în 2012. V-am avertizat că e de râs. Fără Icardi, luat ostatic de Zanetti, Inter a scăpat la ocazia lui Helander, blocat de Handanovic, care s-a trezit după ce s-a odihnit în repriza a doua cu Torino.

Și dacă nu e Icardi? Până acum, era jale. Din sezonul ăsta, e Ninja. Nainggolan și-a luat rolul în serios și a debutat cu gol în tricoul nerazzurrilor. Faza e simplă, dar foarte frumoasă. Al 4-lea gol cu Bologna. Inter era victima preferată (5), dar nerazzurrii s-au mișcat repede. 🙂 Belgianul a fost sursă de inspirație și pentru cei mai puțin talentați. Marea veste vine de la Candreva. Copilul a dat gol, iar dacă asta nu vă surprinde, înseamnă că ați uitat că anul trecut a rămas pe 0. 504 zile trecuseră de la ultimul gol al lui Candreva, în aprilie anul trecut, cu Milan.

Nimeni n-a calculat cât a trecut de când Bologna nu a dat gol în ultimele 3 etape, dar motivul e simplu. Nu s-a mai întâmplat niciodată. Până să vină Pippo.

Parma – Juventus 1-2

Pe zero a rămas Cristiano. În vreme ce Juventus respectă dictonul ”Non c’è due senza tre”, când vine vorba de victorii, și Cristiano se ține tare. A jucat 270 de minute și n-a dat niciun gol. Nada, niente, nulla – cu Chievo și Parma. Ci vuole una panchina? A primit un 5,5 în Gazzetta, dar obsesia pentru gol s-ar putea să-l scoată din grațiile jurnaliștilor italieni, care s-au rezumat la a-i număra șuturile (5). Sunt 23 în total, la fel ca anul trecut, după 3 meciuri.

În câte meciuri de campionat a marcat Cristiano, până la finalul lui 2017? Întrebați-l pe Adi Despot. 🙂

Doar Pjanic a primit o notă mai mică, dacă Doveri n-a ”îndrăznit” să-i dea roșu. Poate era prea mult, dar așa, de dragul moviolei, putem face o discuție.

De marcat a marcat a făcut-o Mandzukic, a doua oară în două etape. Ba a mai dat și o pasă decisivă, la reușita lui Matuidi. Pentru Parma, doar un punct după 3 etape, a marcat Gervinho. Dacă vi se pare că ivorianul revine după muuuulți ani în Serie A, să știți că nu sunt decât 2 de când a plecat de la Roma.

La final, imaginea zilei. Bine, Juventus are maximum de puncte, Milan doar 3, din două meciuri, dar tot e bună.

Fiorentina – Udinese 1-0

Duminica a început cu un succes scurt al Fiorentinei. Un gol al lui Benassi, comparat cu unul al lui Rakitic, a fost suficient. Cine aștepta un meci precum cel din etapa trecută, în care Chievo a fost sparring partner, s-a păcălit. Gruparea viola a dominat și a marcat, în cele din urmă. Fiorentina are 7 goluri după două meciuri, record egalat în participările din Serie A.

Atalanta – Cagliari 0-1

Eliminarea din play-off-ul Europa League a lăsat urme. Atalanta a pierdut acasă în fața lui Cagliari, ceea ce, totuși, nu e o noutate. S-a întâmplat și anul trecut, dar măcar a marcat (1-2). Sarzii au 3 victorii la rând cu echipa din Bergamo, ceea ce nu s-a mai întâmplat în ultimii 25 de ani. Barella a marcat singurul gol de pe Atleti Azzurri d‘Italia. Criza bergamascilor era anunțată din dubla cu FC Copenhaga, în care ai lui Gasperini au tras 45 de șuturi la poartă, fără să dea vreun gol. Le-au dat pe toate cu FK Sarajevo și Frosinone (14).

Chievo – Empoli 0-0

S-a jucat pentru că trebuia să se joace. A fost primul meci din acest sezon în care nu s-a tras niciun șut pe poartă, în prima repriză. Italienii au numit treaba asta ”echilibru”. Eu îi zic, normal, lipsă de valoare.

Lazio – Frosinone 1-0

Noroc cu Frosinone! Lazio a bifat primele puncte în actualul sezon, după înfrângerile cu Napoli (1-2) și Juventus (0-2). N-a marcat Immobile, dar a făcut-o Luis Alberto. Spaniolul a contribuit la 11 goluri în ultimele 10 meciuri jucate – 5 goluri și 6 pase decisive. A fost one way traffic pe Olimpico, iar lui Inzaghi cel mic îi vine inima la loc. Acerbi a reușit să rateze cu poarta goală într-un meci în care scorul normal ar fi fost trei, patru la zero.

Torino – SPAL 1-0

Meciul de la Torino a început la ora etapei, dar s-a terminat după vreo 3 ore. De vină a fost ploaia, care-l urmărește #insensibile pe signor Mazzarri. Terenul s-a transformat într-o piscină, puțin după startul întâlnirii, astfel că Fabrizio Pasqua a întrerurpt meciul. De data asta, ploaia nu i-a mai purtat ghinion lui Mazzarri, care a câștigat cu 1-0, grație lui Nkoulou. Cam asta s-a întâmplat la Torino, pentru că #Aidontlaictolchintumaci

Sassuolo – Genoa 5-3

Cele mai multe goluri s-au dat la Reggio Emilia, unde Genoa a condus-o cu 1-0 pe Sassuolo. Ce s-a întâmplat din minutul 34 până la finalul primei reprize, e incredibil. Sassuolo a marcat de 4 ori în 12 minute și a lămurit lucrurile. Boateng era să marcheze cel mai frumos gol de pe Mapei, dar s-a opus Marchetti, pentru ca Babacar să marcheze pe respingere. Că s-a făcut 5-1 imediat după pauză, nu e o surpriză, doar Sassuolo are cea mai bunp rată de conversie a șuturilor (22,9%), după ce, anul trecut a fost cea mai slabă la acest capitol (5,8%).

Meciul s-a încheiat cu o diferență de doar două goluri pentru că Piatek. Dacă nu știți cine e polonezul, uitați-vă la statistica asta.

Sampdoria – Napoli 3-0

Picată în propria admirație după revenirile cu Lazio și Milan, Napoli nu și-a făcut mari griji când Defrel a dat primul gol pe Marassi în minutul 11. Ba, probabil, nici după ce francezul a făcut 2-0. Când Quagliarella a făcut 3-0, cu cel mai frumos gol al anului – da, asta cred eu și nimic nu-mi va schimba părerea – lucrurile erau clare. Treaba cu ”ho visto Maradona” cred că merge adaptată la ”ho visto Quagliarella”. Dacă nu ați văzut golurile lui, le puteți căuta pe internet sub deviza ”10 gol impossibili che poteva segnare solo Quagliarella.” Le găsiți pe cele mai frumoase, că dintre cele 10 vreo două sunt tot împotriva lui Napoli, dar mai are și cu alții. Dacă nu aveți prea mult timp la dispoziție, prietenul Ionuț a făcut un top 5. Sunt și explicate, așa că vizitați-l cu încredere.

În rest, nu sunt multe de spus. Ancelotti a schimbat câte ceva. I-a titularizat pe Verdi, în locul lui Callejon, și pe Diawara, în locul lui Hamsik. N-a ieșit nimic, iar pe Verdi și Insigne i-a scos la pauză. N-a mers nici cu Mertens, deșe belgianul a fost mai prezent în joc. Ceea ce face ca lucrurile să fie și mai complicate e statistica. 6 goluri din 6 șuturi pe poartă. Cum ar veni #reinaback! 🙂

2 gânduri despre „Serie A, etapa a 3-a. Ho visto Quagliarella

1. „Batrana Doamna” chiar joaca ca un batran. Usor, fara risipa mare de energie, calculat si cu obiectiv precis – victoria indiferent de joc. Mai nasol pentru celelalte echipe cu pretentii de titlu, este faptul ca Juve se afla in plin process de incalzire si va ajunge progresiv la turatie maxima cand restul isi cam termina benzina.