Inter su, Lazio giù

Napoli și Juventus sunt de neoprit și, indiferent cum se va termina această bătălie, Sarri și băieții lui merită toate felicitările pentru cum s-au prezentat până acum. S-a mărit și mai mult distanța față de celelalte candidate pentru un loc de UEFA Champions League, iar zona locurilor 3-5 s-a reconfigurat după etapa a 24.

Fiorentina – Juventus 0-2 (Bernardeschi 56‘, Higuain 86’)

Juventus a jucat din nou înaintea lui Napoli și a câștigat pe Artemio Franchi. Au ieșit discuții, cum altfel, că de n-ar fi nu s-ar mai povesti. S-a discutat, totuși, degeaba. Sau pentru că toată lumea are o interpretare proprie a regulamentului. Regulament care, de obicei, lasă loc interpretărilor. La faza penalty-ului revocat, regulamentul e clar. ”Dacă un jucător în poziţie de ofsaid primeşte mingea de la un adversar care joacă în mod DELIBERAT mingea (exceptând situaţia în care adversarul respinge în mod deliberat pentru evitarea marcării unui gol), nu se consideră că a obţinut un avantaj din această poziţie.” A jucat Alex Sandro DELIBERAT acea minge? Sau a făcut-o ca urmare a duelului cu Simeone, care, fie vorba între noi, l-a cam faultat pe brazilian? Dacă nu v-am convins și nu au făcut-o nici italienii, ”Legile jocului” există în format pdf pe site-ul FRF. Altfel, Bernardeschi intră în clubul din care mai fac parte Dybala și Pjanic. Fiorentina a rămas cu buza umflată, după golul fostului decar de pe Franchi. Higuain a făcut ce știe el mai bine. Marchează la Florența.

SPAL – Milan 0-4 (Cutrone 2′, 65′, Biglia 73′, Borini 90′)

Milan a înregistrat cel mai concludent succes al sezonului. A fost 4-0 la Ferrara, unde Cutrone a marcat prima dublă în Serie A și are mai multe goluri decât Andrei Silva și Kalinic. SPAL a fost periculoasă doar în prima repriză, când Viviani a lovit bara din lovitură liberă. Ce a fost total neașteptat? Golurile lui Biglia și Borini, primele în tricoul rossonero. Cel mai amuzant moment a fost cel din final. “Tornerete in Serie B!”au strigat rossonerii. “Vincerete il titulo”, a venit răspunsul unui stadion întreg. Fiecare cu ce-l doare.

Crotone – Atalanta 1-1 (Mandragora 79‘ – Palomino 88’)

Atalanta n-a reușit să-și păstreze locul câștigat în runda precedentă. A evitat la limită eșecul pe Ezio Scida, unde Crotone a condus cu 1-0 până în minutul 88. Bine, nu chiar tot meciul, ci doar vreo 9 minute, după reușita lui Mandragora. N-a mai fost Mancini, ca în etapa trecută, ci Palomino. Și pentru el a fost primul gol în Serie A. În rest, doar vreo două șuturi sănătoase, ale lui Nalini și Ilicic, și o gafă marca berisha. Zenga mai pune un punct între el și SPAL, dar se poate considera ghinionist. Totuși, la cum s-a jucat, remiza e echitabilă.

Napoli – Lazio 4-1 (Callejon 43′, Wallace 54′ aut., Mario Rui 56′, Mertens 73′- De Vrij 3′)

Napoli a făcut ce știe mai bine, cu Lazio. Adică i-a lăsat pe adversari să-și facă iluzii, după care a închis conturile destul de repede. Cumva, ca în tur, când Lazio a condus la pauză, dar a luat 3 goluri în 5 minute. Acum, n-au mai fost 3, ci doar două în 3 minute, pentru că echipa lui Sarri n-a mai așteptat repriza a doua ca să egaleze, ci a făcut-o înaintea pauzei. Faza e simplă, dar pasa lui Jorginho și finalizarea lui Callejon sunt de excepție. La fel ca autogolul lui Wallace, ca să fiu puțin răutăcios. Puțin noroc la reușita lui Mario Rui, apoi, o altă fază formidabilă. Nu simplă, ci complicată, cu triunghiuri de pase din propria jumătate, până în careul advers. Normal că a marcat Mertens, dar și pasa lui Zielinski… Lazio a început etapa pe 3 și o termină pe 5, după al 3-lea eșec la rând. Acum o fi criză? Simone vine pe Arena Naționala gata să lase eșecurile în urmă.

Sassuolo – Cagliari 0-0

Sassuolo vs Cagliari a fost un chin teribil. Puține faze de poartă, mult mai puține decât în tur, când neroverzii au câtigat cu 1-0. Măcar acolo au fost ocazii, Matri a bătut două penalty-uri, a dat un gol, mă rog, fotbal am văzut. Ieri, la prânz, mai nimic. 0-0. Și când te gândești că anul trecut s-au dat 15 goluri în cele două meciuri!

Inter – Bologna 2-1 (Eder 2′, Karamoh 63′- Palacio 25′)

S-a deșteptat Inter! Atât de puternic e campionatul italian, încât prima victorie, după 8 etape de secetă, a dus-o pe Inter pe locul 3. Eder a marcat din nou, ceea ce îl pune pe gânduri pe Icardi, iar golul victoriei a fost marcat de Karamoh, titularizat pentru prima dată. Dacă nu ați văzut meciul să nu vă gândiți că a fost așa simplu. Bologna a egalat prin Palacio, care a mai ratat o ocazie ”a tu per tu” cu Handanovic, când Mbaye, cuore nerazzurro, era la vestiare de vreo 20 de minute. Au tremurat ai lui Spalletti chiar și cu 2 oameni în plus, dar, până la urmă, au izbândit. Nu toți. Candreva nu a jucat deloc. Brozovic a ieșit aplaudându-i pe fanii care îl fluierau, Perisic a irosit tot ce a însemnat ocazie și de data asta, iar Miranda nu s-a mai întors de la vestiare după eroarea de la golul lui Palacio. Cam asta a fost.

Chievo – Genoa 0-1 (Laxalt 90’+1)

Un alt nerazzurro, trecut, e adevărat, a mai dat un gol de 3 puncte. După ce a adus-o pe Lazio cu picioarele pe pământ, Laxalt a îngropat-o, de-a dreptul, pe Chievo. A marcat în minutul 91 și a dus- pe Genoa departe de zona retrogradării. Definitiv. ”Questo è un momento delicato” a spus Maran după 10 etape în care a luat două puncte. Chievo n-are de ce-și facă griji. Deocamdată. SPAL e încă departe.

Sampdoria – Verona 2-0 (Barreto 50′, Quagliarella 85’pen.)

Sampdoria s-a chinuit o repriză cu Verona. Cum ar fi fost prea mult un alt 0-0, după cel din tur, a reușit, totuși, s-o răpună după pauză. Barreto și Quagliarella au marcat, iar acesta din urmă a venit la un singur gol în spatele lui Icardi. Are 17 în acest sezon, cel mai bun al carierei. Un stalker prins, la vremea lui, face minuni. Samp se pregătește pentru meciul cu Milan, de duminică, în vreme ce Verona se pregătește, în tradiția ultimilor ani, de revenirea în Serie B.

Torino – Udinese 2-0 (N’Koulou 32′, Belotti 66′)

Udinese a pierdut la Torino, după ce a marcat prima. Totuși, după câteva minute, golul lui Barak a fot anulat, iar echipa lui Mazzarri a trecut la conducere. A marcat Nkoulou, la al doilea gol, a făcut-o și Belotti, pentru a 5-a oară. A fost primul meci ca titular în 2018. Torino e pe 9, la două puncte în spatele Milanului și visează la Europa. Foarte probabil, și locul 7 va juca în Europa League, la cum au arătat semifinalele Cupei Italiei.

Roma – Benevento 5-2 (Fazio 26′, Dzeko 59′, Under 62′, 75′, Defrel 90’+2 pen – Guilherme 7′, Brignola 76′)

Nu doar Inter a întrecut-o pe Lazio, ci și Roma. Deși a început prost, cu gol marcat de Benevento în minutul 7, echipa lui Di Francesco s-a impus clar, cu 5-2. A tercut, e adevărat, prin rușinea de a încheia prima parte la egalitate, dar lumea va uita partea asta. Sunt alte lucuri de reținut. Spre exemplu, dubla lui Under, care a dat și o pasă de gol, pentru Dzeko. Apoi, gestul bosniacului, care i-a luat mingea lui Strootman și i-a oferit-o lui Defrel, pentru ca francezul să marcheze, din penalty, primul gol în acest sezon. În ultimul rând, debutul lui Sagna, care a atins două mingi. Pe prima i-a dat-o unui adversar, fix în marginea careului. Pe a doua a vrut să i-o paseze propriului portar, dar a trimis-o în corner. În aceste condiții, a fost mai bine că nu a debutat Toșca.

soccerway.com

5 gânduri despre „Inter su, Lazio giù

1. In viziunea ta Sandro paseaza intentionat mingea sau nu?
    Personal eu zic ca nu, prin urmare este offside. Dar sunt curios sa aud si varianta ta.

2. Ti am zis ca o sa castige Inter 😀

Legat de faptul ca Eder ar putea fi titular in fata lu’ Icardi. Nu cred ca se pune problema,desi Eder s a miscat bine in aceste doua etape.
    Pacat ca Inter nu are o rezerva decenta in locul lu’ Perisic,asa cum este Karamoh in dreapta,poate asa se mai trezeste croatul. Este complet iesit din forma in ultima perioada.

Meci greu la Genoa etapa urmatoare. Sa speram ca odata cu aceasta victorie s au descatusat baietii 🙂

1. Hai, că am lipsit o perioadă și s-au întâmplat atâtea lucruri. Ai avut dreptate și cu Genoa, eu chiar nu mă așteptam să se prezinte așa rău. Vine momentul adevărului, duminică. 🙂

3. Da,vine momentul adevarului…Dar nu doar duminica,ci in urmtoarele trei etape…Milan,Napoli si Sampdoria.

Este greu sa dau un pronostic pt urmatoarele trei meciuri. In mod normal,dupa ce a aratat Inter in ultima perioada,nu cred sa bata pe cineva,dar in acelasi timp stiu ca Inter pregateste mai bine meciurile grele.